دو راهی مطالعه ی کتاب یا فضای مجازی

وجود رابطه ی میان مطالعه کتاب و خواب برای بسیاری به راستی محسوس و قابل مشاهده است. به احتمال زیاد زمان کودکی خود را به یاد می آوریم که مادر و یا پدر هنگام خواب برایمان کتاب قصه می خواندند. با شخصیت های داستان ها زندگی می کردیم و شب ها خواب آن ها را می دیدیم. متاسفانه کودکان امروزی از بسیاری از این حس های آرامش بخش محروم هستند. چرا که در بیشتر خانواده ها کتاب جای خود را به گوشی های موبایل و تبلت داده است. شاید برای برخی این سوال مطرح باشد که با وجود سرگرم کننده بودن فضای مجازی و اینترنت، چرا باید کودکان خود را از آن محروم کنیم؟ البته محروم کردن کودکان از فن آوری های روز نمی تواند راهکار صحیحی باشد. اما همین فن آوری ها نیز زمانی کمک کننده خواهد بود که در جایگاه مناسب خود استفاده شود. در این مقاله قصد داریم تا در مورد اثرات مخرب آن ها بر خواب صحبت کنیم.

خواب آرامش بخش

آیا استفاده از گوشی موبایل قبل از خواب می تواند آسیب زننده باشد؟

اگر بخواهیم به این سوال پاسخ دهیم، شاید بد نباشد تا نگاهی به ذات انسان داشته باشیم. به طور کلی انسان به گونه ای طراحی شده است که همه ی توان خود برای افزایش بقا به کار می برد. انسان های اولیه از وجود روشنایی های مصنوعی چون لامپ محروم بوده اند. برای همین منظور بدن آن ها به گونه ای طراحی شده که پیش از پایان روشنایی روز بیشترین توان را برای پیدا کردن پناهگاه داشته باشند. شاید از بسیاری از جنبه ها ما با انسان های اولیه متفاوت باشیم. اما در ذات انسانی خویش برای بقا مشترک هستیم. زمانی که شما قبل از خواب از گوشی موبایل استفاده می کنید، وجود این نوع روشنایی انرژی بدن را بالا می برد. همین موضوع سبب می شود تا مدت و کیفیت خواب به شدت کاهش پیدا کند.

داشتن خواب با کیفیت

مطالعه ی کتاب راهکاری اثربخش برای برخورداری از یک خواب عمیق

همانطور که در پیشتر هم به آن اشاره شد، مطالعه ی کتاب ریشه در تجربه های احساسی کودکی ما دارد. شاید برای بسیاری سوال باشد که مطالعه چگونه می تواند بر روی کیفیت خواب اثرگذار باشد؟ یکی از مهم ترین پاسخ ها به این پرسش می تواند ایجاد حس آرامش باشد. آن چه که بیشتر سبب می شود تا خواب افراد دچار اختلال شود، وجود افکار نگران کننده است. وجود این نوع افکار سبب ترشح هورمون هایی می شود که نتیجه ی آن بالا بردن سطح انرژی بدن است. بالا بودن سطح انرژی در هنگام خواب سبب کاهش مدت زمان و عمق خواب می شود. مهم ترین علتی که افراد پیوسته از خواب بیدار می شوند و خواب های آشفته دارند نیز  همین موضوع است. مطالعه ی کتاب به عنوان یک نیروی آرامش بخش  به صورت قابل توجهی از وجود این استرس ها می کاهد. 

مطالعه ی شبانه ی کتاب های داستانی

مطالعه ی کتاب های داستانی و رمان ها برای همه ی ما جذاب و سرگرم کننده است. پیشنهاد ما این است که یک برنامه ریزی برای مطالعه ی شبانه داشته باشید. در این صورت می توانید شب ها دور از نگرانی های روزمره در خانه استراحت نموده و آرامش لازم برای برخورداری از یک خواب خوب را به دست آورید.

بازدید کننده محترم؛ لطفاً به لیست 50 وب سایت پربازدید در شبکه جهانی وب نگاهی بیندازید:

YouTube, Facebook, google, translate, gmail, weather, amazon, Instagram, cricbuzz, Hotmail, wordle, satta king, twitter, yahoo, yandex, sarkari result, Netflix, google maps, yahoo mail, roblox, whatsapp, NBA, BBC news, outlook, pinterest, flipkart, eBay, omegle, live score, tiktok, canva, ipl, premier league, hava durumu, ibomma, walmart, twitch, ikea, shein, linkedin, home depot, e devlet, lottery, snaptik, cricket, serie a, nfl, spotify, fox news, amazon prime;

هیچ وب سایت مرتبط با انتشار کتاب یا مدیریت پروژه در این لیست وجود ندارد. ما سخت تلاش می کنیم تا این مسائل مهم را به کانون تمرکز جوامع برسانیم. لطفا ما را از طریق رسانه های اجتماعی معرفی کنید، وبگاه ما را با دیگران به اشتراک بگذارید و به ما کمک کنید تا دنیای خود را به مکانی بهتر برای زندگی تبدیل کنیم؛ با احترام.