آثار زیان بار ناشی از آسیب های دوران کودکی

اگر کودکان را ماده ی خام و اولیه در نظر بگیریم، وجود هرگونه بی احتیاطی در ارتباط با کودکان سبب شکل گیری ویژگی های نامناسب در رفتار و شخصیت آنان خواهد شد. بر اساس مطالعات صورت گرفته، هر گونه نقص یا به عکس، توانمندی رفتاری در افراد، به گونه ای ریشه در چگونگی رشد و تربیت شخص در دوره ی کودکی اش دارد. البته این موضوع به این معنی نیست که انسان در داشتن هر رفتار و شخصیتی بی اختیار است،  بلکه وجود آسیب های کودکی می تواند راه پر چالش تری را برای انسان در مسیر دستیابی به موفقیت ایجاد کند. برخلاف آن چه تصور می شود، رفتار و شخصیت انسان در هر سنی قابل تغییر و اصلاح می باشد. اما وجود دوران کودکی که عاری از آسیب های روانی و جسمی باشد، ظرفیت افراد را برای پذیرش توانمندی های بیشتر افزایش می دهد. نکته ی نگران کننده پیرامون دوران کودکی پر از آسیب، ایجاد زمینه ای برای بروز بیماری های روانی در دوره ی بزرگسالی است.

حقوق کودکان 

والدین نیازمند چه آموزش هایی هستند؟

اگر خانواده را یک سازمان و یا مجموعه ای از اعضای همکار در نظر بگیریم، جای افسوس خواهد بود که افراد برای ورود به این عرصه ی مهم، بر خلاف سایر سازمان ها مهارت های لازم را کسب نمی کنند. بسیاری از افراد به اشتباه تصور می کنند که وجود احساسات بین افراد و برخورداری از حس محبت و دوستی برای تشکیل خانواده کافی است. همین موضوع سبب شده تا با والدینی روبرو باشیم که اطلاعات اولیه و پایه در مورد تربیت کودکان را ندارند. به طور کلی انسان در هر زمینه که دچار کمبود اطلاعات باشد، ناچار می شود برای پیدا کردن راهکار مناسب باید از آزمون و خطا استفاده کند. وجود آزمون و خطا در تربیت کودکان می تواند آسیب های جبران ناپذیری را در آن ها ایجاد کند که نتیجه ی آن در برخی موارد بسیار هولناک است و سبب بروز بیماری های روانی خواهد شد.

کتاب کودک آزاری و بی توجهی به حقوق کودکان

استفاده از کتاب کودک آزاری و بی توجهی به حقوق کودکان

با توجه به مطالب پیشین، کودک آزاری تنها مختص به تنبیه کودکان نیست. در حقیقت وجود هرگونه رفتار نامناسب که سبب ایجاد آسیب های روانی شود، می تواند در چهارچوب تعریف کودک آزاری قرار گیرد. کتاب کودک آزاری و بی توجهی به حقوق کودکان نوشته ی ماروین ال بلومبرگ در مورد چگونگی رفتار با کودک و حقوق او صحبت می کند. این کتاب 86 صفحه ای که توسط انتشارات پرنیان اندیش منتشر شده، این کتاب می تواند اطلاعات کافی را پیرامون رعایت حقوق کودکان در اختیار افراد قرار دهد. ترجمه ی این کتاب با نوشتاری روان و خواندنی صورت گرفته و به همین دلیل سبب ایجاد خستگی ذهنی در افراد نمی شود. این کتاب به صورت نسخه ی الکترونیکی موجود است و همچنین نسخه ی چاپی آن نیز جهت خرید در اختیار خوانندگان و علاقه مندان کتاب قرار دارد. 

کلام آخر

با توجه به اهمیت آموزش برای والدین، مطالعه ی مستمر و کتاب خوانی در حوزه های مرتبط می تواند به عنوان یک راهکار آموزشی اثربخش شناخته شود. متاسفانه نبود زمان کافی جهت اختصاص به مطالعه سبب شده تا بسیاری از والدین از وجود این آموزش های حیاتی بی بهره بمانند. خرید کتاب های الکترونیکی به دلیل دسترسی آسان تا حد قابل توجهی توانسته چالش کمبود زمان را برطرف کند. این نوع کتاب ها به دلیل فرمت خاص خود به راحتی در گوشی های تلفن همراه، رایانه های شخصی، تبلت، انواع دستگاه های کتابخوان و لپ تاپ قابل استفاده می باشد.