مقدمه

احتمالا تاکنون در مورد رده های سنی مختلفی که برای کتاب های کودکان و نوجوانان تعریف شده است، مطالب زیادی شنیده اید. همانطور که می دانید مطالعه می تواند برای همه سنین مفید و تاثیر گذار باشد. اما با توجه به اینکه توانایی درک و فهم کودکان در سنین مختلف متفاوت است، مطالعه هر نوع کتابی نمی تواند برای آن ها مناسب باشد. در این مقاله قصد داریم تا در مورد رده های سنی مختلف و انتخاب کتب مناسب برای کودکان و نوجوانان صحبت کنیم. 

انتخاب کتاب درست برای کودک

رده های گروه های سنی مختلف کتاب کودک و نوجوان

توجه به این نکته ضروری است که یک کودک از نظر بلوغ فکری با یک بزرگسال متفاوت است. کودکان در سنین مختلف رشد، قابلیت های مختلفی را به دست می آورند، بنابراین انتخاب وسایل سرگرمی و آموزشی برای آن ها به نحوه ی باید باشد که علاوه بر افزایش توانایی همچنین آسیب های روانی نیز  به آن ها وارد نکند. در ادامه در مورد گروه های سنی و کتاب های مناسب این گروه ها با جزئیات بیشتری توضیح خواهیم داد. 

کتاب های مناسب گروه سنی الف

کتاب های مناسب این گروه سنی می بایست دارای تصاویر رنگی و جذاب باشند. این رده سنی به دو گروه نوزادی تا 4 سالگی و 4 سالگی تا 7 سالگی تقسیم می شود. چنانچه کودک در سن قبل از 4 سالگی قرار دارد، می بایست کتبی برای آن ها انتخاب شود که تصاویر و نقاشی های ساده و رنگی داشته باشد. از سن 4 سال به بالا با وجود اینکه کودک از نظر فهم و درک بالغ تر شده است، اما همچنان کتب تصویری برای آن ها بهترین گزینه خواهد بود. با این تفاوت که تصاویر موجود در آن ها می تواند پیچیده تر باشد. 

توجه به رده سنی کتاب ها

کتاب های مناسب گروه سنی ب

کودکان 6 تا 8 سال در این رده سنی قرار می گیرند. در این سن کودک قادر به درک روابط بین انسان ها است. همچنین در این سن کودک بالاترین قدرت حافظه را دارا می باشد. بنابراین انتخاب کتب در این سن باید به گونه ای باشد که مفاهیم پایه ای را به  صورت درست به کودک بیاموزد. 

گروه سنی ج

کودکانی که در این گروه سنی قرار می گیرند بین 9 تا 11 سال قرار دارند. با توجه به اینکه کودکان در این سن به مفاهیم انتزاعی علاقه دارند، کتاب های مناسب این گروه سنی می بایست در مورد مسائلی چون صلح، بخشش و دوستی باشد. توجه به این نکته ضروری است که درک درست مفاهیم انتزاعی در سلامت روانی فرد در آینده اثر گذار است. 

کتاب مناسب نوجوانان

گروه سنی د

به دلیل اینکه این گروه سنی در شرایط تغییرات روحی و جسمی قرار دارد، انتخاب کتاب مناسب برای آن ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است. نوجوانان در این گروه سنی به دنبال قهرمان هایی برای زندگی خود هستند تا آن ها را الگوی رفتاری و فکری خود قرار دهند. 

گروه سنی ه

نوجوانان  11 تا 16 سال در این گروه سنی قرار می گیرند. با توجه به اینکه فرد در این سن تنش های فرهنگی و اجتماعی را به وضوح درک می کند، انتخاب کتاب های مناسب که تا حدی از میزان تنش های وارده به نوجوان بکاهد، از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

بازدید کننده محترم؛ لطفاً به لیست 50 وب سایت پربازدید در شبکه جهانی وب نگاهی بیندازید:

YouTube, Facebook, google, translate, gmail, weather, amazon, Instagram, cricbuzz, Hotmail, wordle, satta king, twitter, yahoo, yandex, sarkari result, Netflix, google maps, yahoo mail, roblox, whatsapp, NBA, BBC news, outlook, pinterest, flipkart, eBay, omegle, live score, tiktok, canva, ipl, premier league, hava durumu, ibomma, walmart, twitch, ikea, shein, linkedin, home depot, e devlet, lottery, snaptik, cricket, serie a, nfl, spotify, fox news, amazon prime;

هیچ وب سایت مرتبط با انتشار کتاب یا مدیریت پروژه در این لیست وجود ندارد. ما سخت تلاش می کنیم تا این مسائل مهم را به کانون تمرکز جوامع برسانیم. لطفا ما را از طریق رسانه های اجتماعی معرفی کنید، وبگاه ما را با دیگران به اشتراک بگذارید و به ما کمک کنید تا دنیای خود را به مکانی بهتر برای زندگی تبدیل کنیم؛ با احترام.