مقدمه

می توان چنین ادعا کرد که کودکان ماده ی خام اولیه ای هستند که با به کارگیری روش های مناسب تربیتی و شکل دهی یک شخصیت توانمند در آنان، می توان آینده ی بسیار روشنی برایشان ایجاد کرد. بسیاری از والدین به اشتباه تصور می کنند که مهم ترین فاکتور برای ایجاد شخصیت سالم در کودک، دور نگهداشتن آنان از آسیب های احتمالی در محیط اطرافشان می باشد. وجود چنین رفتارهای کنترل محور نه تنها اثری در کاهش آسیب به افراد ندارد، همچنین سبب ایجاد افرادی با ویژگی شخصیتی منفعل در آینده خواهد شد. افراد دارای شخصیت منفعل هیچ نوع قدرتی برای ایجاد ارتباط اثربخش در خانواده و اجتماع را نخواهند داشت. با توجه به مطالب گفته شده، شاید این سوال مهم مطرح شود که پس راهکار مناسب برای جلوگیری از آسیب دیدن کودکان، چیست؟!

کودکان مطلع و توانمند 

استفاده از راهکار مناسب برای جلوگیری از آسیب دیدن کودکان

صرف نظر از شرایط خانوادگی و فرهنگی، همه ی کودکان در زمان تولد از نظر ظرفیت های روانی و جسمی در بالاترین اندازه ی خود قرار داشته و با یکدیگر برابر هستند. آن چه که سبب غیر فعال شدن توانمندی های افراد می شود، استفاده از شیوه های تربیتی نادرست می باشد. از نظر علمی، شرایط پیرامونی انسان سبب ایجاد صفاتی در وی می شود که تحت عنوان اپی ژنتیک شناخته می شود. قدرت اثرگذاری صفات اپی ژنتیک تا جایی است که در برخی موارد سبب غیرفعال شدن صفات ذاتی و ژنتیکی افراد نیز می شود! بنابراین می توان چنین نتیجه گرفت که انتخاب نادرست شیوه های تربیتی، خود می تواند آسیب بزرگتری برای کودکان به همراه داشته باشد. 

اطلاع از وجود آسیب های جنسی

وجود رابطه ی جنسی سالم اثر قابل ملاحظه ای بر کیفیت زندگی افراد خواهد داشت. بنابراین وجود آسیب های جنسی در کودکان، هم از بعد جسمی و هم از نظر روانی، می تواند کیفیت زندگی افراد را در آینده حیاتشان تحت تاثیر قرار دهد. همان طور که در مطالب پیشین بدان اشاره شد، دور نگهداشتن کودک از جامعه به هیچ وجه نمی تواند راهکار اثرگذاری برای محافظت او از آسیب های جنسی باشد. تنها راهکار مناسب، افزایش توانایی کودکان برای محافظت از خود در برابر چنین آسیب هایی است. بنابراین والدین می بایست از همان دوران کودکی آموزش های صحیح را در کنار اطلاعات مناسب از نواحی خصوصی و جنسی کودک، در اختیارش قرار دهند.

کتاب پیشگیری از آزار جنسی کودکان

استفاده از کتاب پیشگیری از آزار جنسی کودکان

کتاب پیشگیری از آزار جنسی کودکان، کتابی آموزش محور و بر پایه ی دانسته های روانشناسی است. این کتاب 73 صفحه ای تلاش دارد تا راهکارهای صحیح برای جلوگیری از ایجاد آسیب های جنسی را در اختیار والدین قرار دهد. چرا که وجود والدینی مطلع و آگاه، تنها راه حل مناسب برای پیشگیری از ایجاد آسیب های جنسی نزد کودکان به شمار می رود. این کتاب در دسته ی کتاب های الکترونیکی قرار داشته و همچنین در قالب نسخه ی چاپی نیز توسط سایت انتشارات پرنیان اندیش عرضه می شود. بی تردید همه ی ما از اهمیت مطالعه و کتابخوانی آگاهی داریم اما در بسیاری از موارد آن چه که سبب دوری از آن می شود، عدم دسترسی آسان به کتاب های مورد نیازمان است. خرید کتاب های الکترونیکی در کنار مطالعه ی نسخه ی چاپی آثار، می تواند مشکل ضعف دسترسی و کمبود ساعات مفید مطالعه را نزد عموم مردم جامعه برطرف کند. با توجه به این که این نوع کتاب ها در قالب های مختلف صوتی، الکترونیکی و چاپی در فروشگاه اینترنتی نشر پرنیان اندیش در دسترس هستند، به آسانی، در هر شرایطی، در وسایل مختلف الکترونیکی و قابل حمل نظیر تبلت، لپ تاپ، کتابخوان ها، رایانه های شخصی و گوشی های تلفن همراه قابل استفاده می باشد.