مقدمه

کتاب های تفسیر المیزان، معتبرترین کتب مرجع جهت درک صحیح آیات قرآن به شمار می رود. این مجموعه کتاب ها توسط علامه سید محمد حسین قاضی طباطبایی نگاشته شده است. این علامه ی بزرگوار و آزاد اندیش، پس از تسلط کامل بر دروس متعدد فقهی و ادبیات عرب، موفق به پژوهش، تدوین و نگارش کتب تفسیر المیزان شد. بی تردید تلاوت آیات نورانی قرآن کریم همراه با کسب شناخت و درکی عمیق از آیات آن، می تواند چراغ راهی برای مومنین در مسیر زندگی شان باشد.

تفسیر سوره ی مبارکه ی بقره

نیاز به مطالعه ی کتاب های تفسیری برای دستیابی به درکی عمیق آیات قرآن

قرآن به عنوان جامع ترین و ارزشمندترین کتابی که در اختیار بشر قرار دارد، دارای دو بعد ظاهری و باطنی است. هم بعد ظاهر و هم باطن قرآن می تواند الهام بخش انسان باشد. ظاهر قرآن به موضوع تلاوت صحیح آیات و قرائت روزانه ی آن باز می گردد. این در حالی است که باطن آن، ناظر بر تحصیل درکی عمیق از آیات و نشانه های آن بوده و همواره افراد بسیاری را شیفته ی خود ساخته است. بدون شک، برخورداری از الهامات این کتاب آسمانی، تنها با پرداختن به ظاهر آن امکان پذیر نخواهد بود. با توجه به این که همه ی انسان ها توان و فرصت کافی برای درک آیات قرآن را ندارند، یکی از راهکارهای ارزشمند و اثربخش، استفاده از کتب تفسیری معتبر است. با توجه به پیوند عمیق آیات قرآن با باورها و اعتقادات مومنین، جستجو برای یافتن کتاب های تفسیری معتبر و مناسب از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد.

کتاب تفسیر المیزان جلد 2

استفاده از کتاب تفسیر المیزان در راستای درک آیات سوره ی مبارکه ی بقره

سوره ی بقره بزرگترین سوره ی قرآن بوده و دارای 286 آیه می باشد. علت طولانی بودن آن نیز جامعیت این سوره از نظر دارا بودن مباحث متعدد سیاسی، اقتصادی و اجتماعی است. آیات موجود در سوره ی بقره در 6 مبحث بیان می شود که شامل:

- بحث هایی پیرامون خداشناسی و پی بردن به علل آفرینش جهان و انسان که در قالب داستان آدم و همسرش ذکر گردیده؛

- بحث هایی پیرامون زندگی پس از مرگ که در قالب داستان هایی از سرگذشت زندگی حضرت ابراهیم (ع) بیان شده؛

- بحث هایی پیرامون اعجاز قرآن و نیاز به وجود معجزه های الهی در راستای هدایت انسان ها؛

- بحث هایی مفصل پیرامون ادیان و پرداختن به زندگی پیامبران در راستای بیان ضرورت پیروی از دستورات الهی؛

- بحث هایی پیرامون الزام به جای آوردن احکام نظیر نماز، روزه، ذکات و حج؛

- مباحثی پیرامون ضرورت جهاد و الزام دفاع از دین و دارایی های مسلمین.

همان طور که اشاره شد، مباحث موجود در سوره ی بقره از جهت تنوع و اهمیت از جایگاه ویژه ای برخوردار است. بنابراین، استفاده از منابع تفسیری معتبری نظیر تفسیر المیزان، می تواند نکات راهبردی بسیار ارزشمندی را در اختیار افراد قرار دهد. 

کلام آخر

یکی از موانعی که سبب می شود تا بسیاری از افراد رغبتی به مطالعه ی کتاب نداشته باشند، عدم دسترسی به انواع کتاب های ارزشمند و پر محتوا است. از این رو، سایت انتشارات پرنیان اندیش تلاش دارد تا با تهیه و عرضه کتاب های الکترونیکی، در کنار انواع کتاب های صوتی، همراه با نسخه ی چاپی آثار، این مانع بزرگ فرهنگی را برطرف نماید. کتاب هایی مانند تفسیر المیزان که به راحتی از وبگاه نشر پرنیان اندیش در دسترس علاقه مندان قرار دارد، به راحتی به وسیله ی انواع دستگاه ها نظیر تلفن همراه، لپ تاپ، تبلت، انواع کتابخوان ها و رایانه های شخصی قابل حمل و نقل و استفاده است.