مقدمه

این واقعیت که مطالعه ی کتاب می تواند سبب کاهش استرس در افراد شود، بر کسی پوشیده نیست. استرس و اضطراب یکی از چالش های رایج زندگی نوجوانان است. علت این موضوع نیز افزایش نیازهای فردی و اجتماعی آن ها می باشد. زمانی که فردی از دوران کودکی وارد دوران نوجوانی می شود، صرف نظر از شکل گیری حس استقلال، نیاز های فردی او نظیر آموزش، تفریح و ایجاد روابط هدفمند نیز افزایش می یابد. بی تردید پاسخگویی به همه ی این نیازها می تواند موجب ایجاد استرس در شخص شود. یکی از راهکارهای اثربخش، بهره گیری از  ابزارهایی نظیر کتاب در راستای کاهش آسیب های ناشی از استرس است.

ریشه یابی وجود استرس

نگاهی به علت ریشه ای وجود استرس در نوجوانان

از نظر پژوهشگران، علت ریشه ای افزایش استرس در نوجوانان، عدم تکامل سلول های مغزی است. بخشی از نواحی مغزی که می تواند ورود تکانه های عصبی را مدیریت کند، به طور کامل در نوجوانان تکامل نیافته است. به همین دلیل، وجود هیجانات به سرعت سبب آشفته شدن احساسات در آن ها می شود. بنابراین، مغز نوجوانان به وقایعی که در محیط پیرامون اتفاق می افتد، بسیار حساس است. همین موضوع سبب شده تا آموزش راهکارهای اثرگذار برای مقابله با استرس در این دوران بسیار با اهمیت باشد. 

والدین و مربیان چطور می توانند به دانش آموزان کمک کنند؟

پژوهشگران معتقدند والدین و مدارس می بایست تلاش کنند تا مهارت هایی به دانش آموزان بیاموزند که توانایی آن ها را در مدیریت استرس افزایش دهد. در این صورت، قرار گرفتن در معرض هیجانات فردی و اجتماعی، علاوه بر این که سبب آسیب به آن ها نخواهد بود، همچنین موجب شکل گیری عادات مثبت نیز خواهد شد. در ادامه به بررسی شماری از راهکارهای آموزشی در این رابطه خواهیم پرداخت.

ریشه یابی منشاء احساس

نوجوانان می بایست یاد بگیرند در برخورد با عواملی که سبب ایجاد استرس شده است، نخست از خود بپرسند منبع ایجاد تنش چیست؟ در حقیقت، چه چیزی باعث شده من احساس استرس کنم؟ ریشه یابی علت ایجاد اضطراب سبب می شود تا فرد با سهولت بیشتری استرس خود را کاهش دهد. 

بررسی چگونگی اثرگذاری استرس

در برخی موارد با ریشه یابی چگونگی اثرگذاری استرس بر انسان، می توان به آسانی آن را برطرف نمود. به عنوان نمونه، دانش آموز پر استرسی را در نظر بگیرید که برای امتحان ریاضی آماده نیست. وجود استرس سبب می شود تا مطالعه را به تعویق بیندازد. با بررسی چگونگی این استرس می توان متوجه شد، یکی از دلایل عمده ی این امر، نامشخص بودن منابع امتحانی است.

اثرات منفی استرس

بررسی موقعیت از دیدگاه شخص خارجی

یکی از راهکارهای اثربخش این است که تصور کنیم اگر دوستمان این مشکل را داشت، به او چه توصیه ای می کردیم. در این شرایط بی تردید راهکار عاقلانه تری به ذهنمان خطور می کند. 

خرید آنلاین کتاب از فروشگاه اینترنتی نشر پرنیان اندیش

همان گونه که در مطالب پیشین هم به آن اشاره شد، والدین و مدارس باید با به کارگیری راهکارهای صحیح، آموزش های لازم را در جهت مقابله با استرس را به نوجوانان بدهند. مطالعه ی کتاب می تواند توانایی ارتباط والدین با نوجوان را بهبود بخشد. وبسایت انتشارات پرنیان اندیش نسبت به تهیه و عرضه ی کتاب های گوناگون با موضوعات متنوع اقدام می نماید. کتب موجود در این فروشگاه، به صورت نسخه ی چاپی و فیزیکی آثار، همچنین کتاب الکترونیکی به همراه کتاب صوتی و محصولات چند رسانه ای قابل خریداری است. وبگاه نشر پرنیان اندیش، معتبرترین فروشگاه اینترنتی برای خرید آنلاین کتاب در گستره ی ایران فرهنگی به شمار می رود.

بازدید کننده محترم؛ لطفاً به لیست 50 وب سایت پربازدید در شبکه جهانی وب نگاهی بیندازید:

YouTube, Facebook, google, translate, gmail, weather, amazon, Instagram, cricbuzz, Hotmail, wordle, satta king, twitter, yahoo, yandex, sarkari result, Netflix, google maps, yahoo mail, roblox, whatsapp, NBA, BBC news, outlook, pinterest, flipkart, eBay, omegle, live score, tiktok, canva, ipl, premier league, hava durumu, ibomma, walmart, twitch, ikea, shein, linkedin, home depot, e devlet, lottery, snaptik, cricket, serie a, nfl, spotify, fox news, amazon prime;

هیچ وب سایت مرتبط با انتشار کتاب یا مدیریت پروژه در این لیست وجود ندارد. ما سخت تلاش می کنیم تا این مسائل مهم را به کانون تمرکز جوامع برسانیم. لطفا ما را از طریق رسانه های اجتماعی معرفی کنید، وبگاه ما را با دیگران به اشتراک بگذارید و به ما کمک کنید تا دنیای خود را به مکانی بهتر برای زندگی تبدیل کنیم؛ با احترام.