کتاب خوانی یک فرهنگ، سبک زندگی و یک انتخاب اثرگذار است که افراد باید از کودکی با آن آمیخته شوند. گونه ها و سبک های گوناگون کتاب‌ می تواند به خوبی دانش آموزان را به حوزه های مختلف علاقه مند کند و رشد مغزی آن ها را سرعت ببخشد. 

نقش مهم معلمان ابتدایی در کتاب خوانی دانش آموزان

آموزگاران مقطع ابتدایی به ویژه کلاس اول، درگاه ورود دانش آموزان به دنیای علم و سواد و آگاهی به شمار می روند. سه نکته ی مهم در رابطه با معلمان این مقطع تحصیلی حساس وجود دارد:

  1. پاسخگوی نیازهای متعدد دانش آموزان باشند و به کتاب‌ خوانی اهمیت دهند. در نتیجه قادر خواهند بود در هر موقعیتی یک کتاب خوب و گویا به کودک و حتی والدین آن ها معرفی نمایند.
  2. تا زمانی که پیوندهای عصبی مغزی مرتبط با خواندن و نوشتن در ذهن کودکان شکل نگیرد، احتمال دارد در خواندن و نوشتن دچار مشکل شوند. این روند برای افراد گوناگون متفاوت است؛ لذا همواره باید توجه داشت تا اعتماد به نفس کودکان مخدوش نشود.
  3. ایجاد عشق، علاقه و عادت به مطالعه ی داوطلبانه، هم بر عهده ی معلم و هم والدین دانش آموزان می باشد. بی تردید کاری که به اجبار انجام شود آثار مثبت چندانی نخواهد داشت.

ایجاد عشق و انگیزه

این روزها در جامعه با توجه به مسائل جاری، ایجاد انگیزه و علاقه به مطالعه شاید کمی سخت به نظر برسد. از این جهت که دانش آموختگان مقاطع بالاتر هم هنوز نتوانسته اند به ایده آل هایی که در ذهن خود داشته‌اند، برسند. به همین دلیل، چگونه می‌توان دانش آموزان را به سوی فرهنگ مطالعه و کتاب خوانی حرکت داد؟ نخستین گام در این مسیر، ایجاد یک کتابخانه در اتاق هر دانش آموز است. یک قفسه پر از کتاب‌هایی متناسب با رده ی سنی کودک که می‌تواند مشوق خوبی برای او باشد. کتاب ها باید موضوعاتی را بیان نماید که به کودک و همکلاسی هایش ارتباط پیدا کند. کتاب هایی که قهرمان سازی می کند و شیوه ی صحیح زندگی فردی و تعاملات اجتماعی را به کودکان می آموزد.

کتاب هایی که قهرمان سازی می کند و شیوه ی صحیح زندگی فردی و تعاملات اجتماعی را به کودکان می آموزد.

ایجاد عشق و انگیزه به کتاب خوانی نزد دانش آموزان

محافل کتاب خوانی

پشت یک خط نوشته، صدها مفهوم نهفته است. هر مفهوم تجلی ذهن شخص نویسنده به شمار می رود. به همین دلیل، محافل کتاب خوانی محلی مناسب و راهکاری سازنده برای پرورش ذهن و گستره ی دید افراد به حساب می آید. معلم ضمن شنیدن تصورات و ذهنیات کودکان، نکات مهمی را به دانش آموزان می آموزد. با این کار نه تنها مهارت های خواندن و اعتماد به نفس کودکان بیشتر می شود، بلکه می فهمند تا چه اندازه انسان ها نظرات متفاوتی از یکدیگر دارند. این محافل باید در کنار تمرین های روزانه انجام شود، تا شرکت کنندگان به عنوان یک خواننده‌ی مستقل، به درک درستی از متن برسند. 

آیا استفاده از کتاب الکترونیکی نیز اثرگذار است؟

بدیهی است که مطالعه در هر قالبی بهتر از عدم مطالعه است. اما نکته ی مهمی که در مورد کتاب خوانی کودکان وجود دارد این است که مطالعه ی کتاب الکترونیکی به میزان زیاد، منجر به ضعیف و یا حتی خشک شدن چشم ها خواهد شد. ضمن این که نسخه ی فیزیکی و چاپی آثار، به مراتب حس بهتری را القا می نمایند. اما به طور کلی، استفاده از کتاب الکترونیکی و همچنین کتاب صوتی و چندرسانه ای برای دسترسی سریع به منابع متعدد، بسیار سودمند است.

استفاده از کتاب الکترونیکی و همچنین کتاب صوتی و چندرسانه ای برای دسترسی سریع به منابع متعدد، بسیار سودمند است.

محافل کتاب خوانی

خرید آنلاین کتاب

در گذشته دسترسی به کتاب ها و منابع درسی و غیردرسی برای افراد بسیار سخت بود. به ویژه کتاب هایی که مخاطبان خاصی دارد. اما امروزه زیرساخت های فناوری فراوانی وجود دارد که در راستای نشر و فروش کتاب ها به شکل اینترنتی فعالیت می کنند. حتی ناشران نیز از طریق وب سایت های خود محصولاتشان را به فروش می‌رسانند. فروشگاه اینترنتی کتاب انتشارات پرنیان اندیش نیز از این قاعده مستثنی نیست و علاقه‌مندان و فرهیختگان می‌توانند طیف انبوهی از منابع ارزشمند را از فروشگاه اینترنتی وبگاه نشر پرنیان اندیش در قالب خرید آنلاین تهیه نمایند.


بازدید کننده محترم؛ لطفاً به لیست 50 وب سایت پربازدید در شبکه جهانی وب نگاهی بیندازید:

YouTube, Facebook, google, translate, gmail, weather, amazon, Instagram, cricbuzz, Hotmail, wordle, satta king, twitter, yahoo, yandex, sarkari result, Netflix, google maps, yahoo mail, roblox, whatsapp, NBA, BBC news, outlook, pinterest, flipkart, eBay, omegle, live score, tiktok, canva, ipl, premier league, hava durumu, ibomma, walmart, twitch, ikea, shein, linkedin, home depot, e devlet, lottery, snaptik, cricket, serie a, nfl, spotify, fox news, amazon prime;

هیچ وب سایت مرتبط با انتشار کتاب یا مدیریت پروژه در این لیست وجود ندارد. ما سخت تلاش می کنیم تا این مسائل مهم را به کانون تمرکز جوامع برسانیم. لطفا ما را از طریق رسانه های اجتماعی معرفی کنید، وبگاه ما را با دیگران به اشتراک بگذارید و به ما کمک کنید تا دنیای خود را به مکانی بهتر برای زندگی تبدیل کنیم؛ با احترام.