مقدمه

مطالعه ی کتاب هایی نظیر تفسیر المیزان می تواند گام بزرگی در مسیر پی بردن به مفاهیم عمیق قرآن باشد. قرآن به عنوان آخرین کتاب آسمانی برای انسان ها، در بردارنده ی مفاهیم و آموزه های ارزشمند انسانی است که فهم آن ها بر هر کس لازم و واجب می باشد. با توجه به جامعیت این کتاب آسمانی، همواره نیاز به کتب تفسیری معتبر و مرتبط با آن احساس می شود. علمای دینی با علم به این نیاز همواره به دنبال نگارش و جمع آوری منابع تفسیری کامل و جامع بوده اند. یکی از کامل ترین منابع، کتب تفسیر المیزان می باشد که توسط علامه سید محمد حسین طباطبایی تدوین و نوشته شده است.

تفسیر قرآن کریم در طول تاریخ

نگاه تاریخی به تفسیر و چالش های پیرامون آن

به طور کلی تفسیر از دانش های مرتبط با قرآن شناخته می شود. این مطلب به این معنی است که تفسیر و علوم پیرامون آن برای بیان معانی و حقایق آیات قرآن به کار رفته است. می توان چنین ادعا کرد که تفسیر قرآن از همان بدو نزول آیات شروع شده است. نخستین مفسران قرآن، پیامبر (ص) و امام علی (ع) بوده اند. همچنین یاران مورد تایید آنان نیز در ادامه به تفسیر آیات قرآن پرداخته اند. در طول تاریخ، همواره تلاش بر این بوده تا با بیان حقایق و اصول بیان شده در قرآن، به مسلمانان یاری رسانند تا بتوانند مسیر درست را از نادرست تشخیص دهند.

 به هر شکل همواره نگرانی از وجود برخی افراد سودجو که دنبال کسب منافع خود از راه مسلط شدن به اعتقادات و باورهای مردم بوده اند، دور از انتظار نبوده است. چنان که در برخی دوره های تاریخی نیز شاهد آن بوده ایم که به هر ترتیب نتیجه ای جز شکست و ناکامی نداشته است. بنابراین، استفاده از منابع تفسیری معتبر که بیان کننده ی حقایق ناب و اصول بنیادی و صحیح از قرآن کریم باشد، از اهمیت ویژه ای برخوردار خواهد بود.

کتاب تفسیر المیزان جلد 3

استفاده از کتاب تفسیر المیزان جهت بهره مندی از آیات سوره ی بقره

کتاب تفسیر المیزان جلد 3 دربردارنده ی تفسیری از آیات 26 تا 34 سوره ی مبارکه ی بقره می باشد. در این آیات، خداشناسی و پیروی از دستورات او به عنوان یک اصل اساسی مورد بحث قرار گرفته است. در این آیات، خدای متعال اهمیت تسلیم بودن و ستایش را چنین بیان می کند که ما به فرشتگان امر کردیم تا به انسان سجده کنند. همه سنجده کردند جز ابلیس! در ادامه می فرماید مغرور بودن ابلیس و عدم پیروی از فرمان خدا سبب خارج شدن او از صف فرشتگان و سرنوشت شوم ابدی برای وی شد.

بنابراین فهم عمیق این آیات همراه با پی بردن به حقایق نهفته در آن، می تواند نور خداشناسی و امید را در دل هر انسانی روشن کند. این کتاب 116 صفحه ای در دسته ی کتاب های الکترونیکی نیز قرار داشته و کتاب صوتی آن به همراه نسخه ی چاپی توسط سایت انتشارات پرنیان اندیش منتشر شده است. این کتاب به آسانی از طریق وبگاه نشر پرنیان اندیش در دسترس علاقه مندان قرار دارد و در انواع دستگاه های الکترونیکی نظیر تبلت، لپ تاپ، کتابخوان، رایانه ی شخصی و گوشی های تلفن همراه قابل استفاده می باشد. 

کلام آخر

سهولت در دسترسی به کتاب یکی از مهم ترین راهکارها جهت سهولت در روند کتابخوانی مستمر خواهد بود. مطالعه ی کتاب می تواند تا اندازه ی قابل توجهی از بروز رفتارهای ناهنجار و بیماری های روانی بکاهد. خرید کتاب های الکترونیکی به عنوان یک روش اثربخش جهت دسترسی، خرید، حمل و نقل و مطالعه ی آسان، می تواند علاقه ی افراد را به مطالعه افزایش دهد.