مقدمه

با توجه به درگیری های دنیای امروز اگر بخواهیم با خود صادق باشیم، مطالعه کتاب برای بسیاری از ما جزء اولویت های زندگی نیست. یکی از عواملی که سبب می شود تا نتوانیم مطالعه را در برنامه ریزی های روزمره خود قرار دهیم، کمبود وقت و زمان می باشد. اما با توجه به اینکه مطالعه تاثیر عمیقی بر افزایش کیفیت زندگی افراد دارد، آیا می توان آن را حذف کرد؟ مسلما جواب منفی بوده و بهتر است به دنبال راهکارهایی باشیم که بتوانیم هر چند اندک، اما مطالعه را در کارهای روزمره خود قرار دهیم. در ادامه انواع روش های مطالعه را خواهیم گفت. 

مطالعه تاثیر عمیقی بر افزایش کیفیت زندگی افراد دارد!

روش های مطالعه انواع کتاب

روش خلاصه نویسی در مطالعه کتاب 

چنانچه هدف ما از مطالعه کتاب، دریافت اطلاعات مورد نیاز زندگی است، تکنیک خلاصه نویسی می تواند بسیار مفید و کمک کننده باشد. بنابراین پیشنهاد ما این است که یک دفترچه تهیه کنید و در هنگام  مطالعه نکات مهم موجود در آن را یادداشت کنید. هر بار که به دنبال مطالعه ادامه کتاب می روید، می توانید با نگاهی به خلاصه نویسی مطالب خوانده شده قبل را به یاد بیاورید. همچنین وجود این خلاصه نویسی ها به معنای ایجاد یک دفترچه از نکات مهم است. 

روش تند خوانی در مطالعه

همان طور که در مطالب قبل به آن اشاره شد، کمبود زمان سبب شده تا بسیاری از ما نتوانیم آن طور که باید مطالعه را در کارهای روزمره خود قرار دهیم. روش تند خوانی می تواند تا حد قابل توجهی کمبود زمان را برای ما جبران کند. در این روش شما به دنبال فهم جزئیات نیستید، بلکه قصد دارید تا نکات مهم را خوانده و آن ها بفهمید. شاید این روش از برخی جنبه ها مناسب کتب داستانی نباشد. اما راهکاری موثر برای مطالعه ی کتبی است که در زمینه افزایش اطلاعات شما برای رفع یک نیاز و یا مشکل است. 

یکی از عللی که سبب می شود تا افراد تمایلی به مطالعه نداشته باشند، جذاب نبودن مطالعه است!

مطالعه کتاب های مختلف

روش گزینشی در مطالعه کتاب

این روش را نیز می توان جزء روش تندخوانی به شمار آورد. در این روش فرد به دنبال دریافت نکات مورد نیاز خود می باشد. تکنیک استفاده از روش گزینشی به این صورت است که فرد بخش های ابتدایی و انتهایی را مطالعه کرده و سپس با توجه به فهم اولیه که به دست می آورد پاراگراف های کلیدی موجود در متن را شناسایی می کند. این روش همچنین برای یادآوری نکات کلیدی کتاب های کمک درسی و پاسخ به سوالات امتحانات نیز موثر است. 

روش تصویر سازی در مطالعه

یکی از عللی که سبب می شود تا افراد تمایلی به مطالعه نداشته باشند، جذاب نبودن مطالعه است. روش تصویر سازی سبب می شود تا بتوانیم خود را جای شخصیت های داستان و یا در برخی موارد نویسنده بگذاریم. این نوع درگیری سبب می شود تا مطالعه هر نوع کتابی برایمان جذابیتی دو چندان داشته باشد. 

روش تصویر سازی سبب می شود تا بتوانیم خود را جای شخصیت های داستان و یا در برخی موارد نویسنده بگذاریم.مطالعه انواع کتاب ها

نتیجه گیری

همه ما با توجه به نیازهای فرهنگی، دینی، علمی، مذهبی و هنری نیاز به مطالعه کتاب داریم. اما با توجه به کمبود زمان در بسیاری از موارد فرصت مطالعه را از دست می دهیم. استفاده از روش های مطالعه سبب می شود تا با توجه به زمان موجود، بتوانیم استفاده لازم از کتاب های مورد نیازمان را داشته باشیم.


بازدید کننده محترم؛ لطفاً به لیست 50 وب سایت پربازدید در شبکه جهانی وب نگاهی بیندازید:

YouTube, Facebook, google, translate, gmail, weather, amazon, Instagram, cricbuzz, Hotmail, wordle, satta king, twitter, yahoo, yandex, sarkari result, Netflix, google maps, yahoo mail, roblox, whatsapp, NBA, BBC news, outlook, pinterest, flipkart, eBay, omegle, live score, tiktok, canva, ipl, premier league, hava durumu, ibomma, walmart, twitch, ikea, shein, linkedin, home depot, e devlet, lottery, snaptik, cricket, serie a, nfl, spotify, fox news, amazon prime;

هیچ وب سایت مرتبط با انتشار کتاب یا مدیریت پروژه در این لیست وجود ندارد. ما سخت تلاش می کنیم تا این مسائل مهم را به کانون تمرکز جوامع برسانیم. لطفا ما را از طریق رسانه های اجتماعی معرفی کنید، وبگاه ما را با دیگران به اشتراک بگذارید و به ما کمک کنید تا دنیای خود را به مکانی بهتر برای زندگی تبدیل کنیم؛ با احترام.