مقدمه

اگر کتاب را به عنوان یک ابزار برای افزایش کیفیت زندگی در نظر بگیریم، همانند دیگر ابزارها در قدم اول می بایست نحوه استفاده از آن را بیاموزیم. احتمالا برخی افراد را پیرامون خود مشاهده کرده اید که با وجود این که زمان زیادی را صرف مطالعه می کنند، اما آن طور که باید در زندگی از آن بهره نمی برند. توجه به این نکته ضروری است که وجود یک ابزار به معنای موثر بودن آن در زندگی نیست. بلکه چیزی  که سبب موثر بودن آن می شود، نحوه ی استفاده است. با توجه به این موضوع در این مقاله در مورد نحوه موثر بودن مطالعه صحبت خواهیم کرد. 

مطالعه ی اثربخش کتاب 

علت موثر نبودن مطالعه کتاب در زندگی برخی افراد

شاید علت اینکه برخی از ما آنطور که باید از مطالعه بهره مند نمی شویم، ریشه در نحوه آموزش در مدارس داشته باشد. از دیرباز آنچه که در مدارس رایج بوده و الان نیز کم و بیش مشاهده می شود، این است که انبوهی از مطالب بدون توجه به کاربرد آن ها به دانش آموزان تحمیل می شود. ما از کودکی عادت کرده ایم که لیستی از مطالب را حفظ کنیم بدون اینکه توجهی به کاربرد و مفهوم آن ها داشته باشیم. شاید علت اینکه در بزرگسالی قادر نیستیم تا مطالعه اثر بخشی داشته باشیم، ریشه در آموزش های دوران کودکی و نوجوانی دارد. اما سوال اینجاست که راهکار برای استفاده ی موثر از مطالعه چیست؟

اثر مطالعه در زندگی

مطالعه ی کتاب هایی که مرتبط با سطح تحصیلات و دانش افراد باشد

با وجود اینکه مطالعه کتاب می تواند سبب افزایش اطلاعات افراد در زمینه های مختلف زندگی شود، اما توجه به این نکته ضروری است که فهم درست اطلاعات از اهمیت بسزایی برخوردار است. تصور کنید که از کودکی که الفبا را به تازگی آموخته بخواهیم تا مقاله ای نگارش کند. اگر در زمینه ی خاصی اطلاعات اولیه را نداریم، بهتر است در ابتدا آموزش های لازم را ببینیم و سپس کتاب های تخصصی را در آن زمینه مطالعه کنیم. 

انتخاب کتاب متناسب با نیازهای زندگی

چنانچه هدف ما از مطالعه کتاب افزایش سطح فرهنگی زندگی مان باشد، در آغاز می بایست نیازهای زندگی خود را تشخیص داده و سپس به دنبال کتاب های مرتبط با نیازهایمان برویم. همیشه آنچه که در زندگی سبب می شود تا با تمایل بالاتری به دنبال هر چیزی برویم، کمبودها است. بنابراین در قدم اول باید نیازسنجی زندگی خود را انجام دهیم و سپس به دنبال کتاب هایی مرتبط با نیازهایمان باشیم. 

یادگیری موثر هنگام مطالعه  

همانطور که در مطالب قبل نیز به آن اشاره شد، یکی از عادت اشتباه که از کودکی با ما همراه است، دریافت انبوهی از اطلاعات است. اینکه فکر کنیم صرف انجام مطالعه می تواند در زندگی ما تاثیرگذار باشد، تنها سبب تلف شدن هزینه و زمان می شود. بنابراین انجام مطالعه باید به گونه ای باشد که مفهوم مطالب خوانده شده را دریافت کنیم. 

استفاده از کتاب ها در جهت افزایش اطلاعات

نتیجه گیری

مسلما مطالعه کتاب در زمینه های فرهنگی، علمی، ادبی و هنری می تواند سبب افزایش اطلاعات افراد در این زمینه ها شود. اما نکته مهم این است که مطالعه می بایست متناسب با سطح تحصیلات و نیازهای زندگی افراد باشد.

بازدید کننده محترم؛ لطفاً به لیست 50 وب سایت پربازدید در شبکه جهانی وب نگاهی بیندازید:

YouTube, Facebook, google, translate, gmail, weather, amazon, Instagram, cricbuzz, Hotmail, wordle, satta king, twitter, yahoo, yandex, sarkari result, Netflix, google maps, yahoo mail, roblox, whatsapp, NBA, BBC news, outlook, pinterest, flipkart, eBay, omegle, live score, tiktok, canva, ipl, premier league, hava durumu, ibomma, walmart, twitch, ikea, shein, linkedin, home depot, e devlet, lottery, snaptik, cricket, serie a, nfl, spotify, fox news, amazon prime;

هیچ وب سایت مرتبط با انتشار کتاب یا مدیریت پروژه در این لیست وجود ندارد. ما سخت تلاش می کنیم تا این مسائل مهم را به کانون تمرکز جوامع برسانیم. لطفا ما را از طریق رسانه های اجتماعی معرفی کنید، وبگاه ما را با دیگران به اشتراک بگذارید و به ما کمک کنید تا دنیای خود را به مکانی بهتر برای زندگی تبدیل کنیم؛ با احترام.