مقدمه 

یکی از مزیت های قابل توجه مطالعه ی کتاب، تشخیص مرز میان نیکی و بدی است. در بسیاری از موارد، انسان ها تصور می کنند تشخیص نیکی از بدی امری بدیهی است و نیاز به هیچ گونه اندیشه ای پیرامون آن نیست. این در حالی است که پیش رفتن در مسیر زندگی و قرار گرفتن در موقعیت های سرنوشت ساز، گاهی سبب می شود تا مرز میان نیکی و بدی بسیار باریک باشد. بنابراین، ممکن است به اشتباه دچار اعمالی شویم که سرانجام شومی برایمان در پی داشته باشد. در کتاب شاهنامه، حکیم فردوسی توسی با بیان داستانی سرگرم کننده، تلاش کرده تا اهمیت توانایی تشخیص خیر از شر را در جریان زندگی آدمی بیان کند.

 بهره گیری از حس قدرت

نگاهی به داستان فریدون در شاهنامه ی فردوسی

فریدون از جمله شجاع ترین جنگاوران ایرانی بوده که در عصر پادشاهی ضحاک چشم به جهان گشود. پدر او یکی از قربانیان ضحاک بود. زمانی که کاوه علیه ضحاک قیام نمود، از فریدون تقاضای کمک کرد. فریدون نیز که اندیشه ی انتقام پدر و کسب قدرت را در سر می پروراند، به جنگ ضحاک می رود و بر او غلبه می کند. پس از مغلوب شدن ضحاک، فریدون بر تخت پادشاهی می نشیند. فریدون صاحب سه فرزند پسر می شود. وی به پسران خود پادشاهی مناطق مختلف قلمروی حکمرانی خویش را عطا می کند. پادشاهی ایران به پسر سوم او ایرج می رسد. اما دو  فرزند دیگر وی که سودای قدرت در سر داشتند، ایرج را به قتل می رسانند. این امر سبب برانگیخته شدن خشم فریدن و غضب کردن بر آنان می شود.

کتاب شاهنامه ی فردوسی - داستان فریدون 

نگاهی به کتاب شاهنامه ی فردوسی داستان فریدون

همان گونه که در مطالب پیشین به آن اشاره شد، هم فریدون و هم دو فرزند مغضوب او سودای قدرت را در سر داشتند. اما آن چه سبب سعادتمندی فریدون و سیاه بختی دو فرزند او گردید، بهره برداری از حس قدرت در دو مسیر متفاوت نیک و بد بود. به هر شکل، قرار گرفتن در شرایط سرنوشت ساز زندگی ممکن است سبب شود با تصمیم گیری اشتباه، بهره برداری نادرستی از توانمندی های خود داشته باشیم. گاهی همین موضوع می تواند سرانجام ناگواری برای انسان به دنبال آورد. در کتاب شاهنامه، حکیم بزرگ و استاد سخن سرای پارسی، ابوالقاسم فردوسی، تلاش کرده تا با بیان داستان فریدون و فرزندانش، اثر شگرفی که توانایی تشخیص صحیح مرز میان امور نیک و بد بر سرنوشت انسان دارد را شرح دهد. ارزش گذاری درست در مسیر بهره برداری از حس قدرت نزد انسان، می تواند مایه ی سعادتمندی یا سبب نگون بختی در مسیر حیات وی گردد. کتاب مذکور در قالب 106 صفحه این داستان آموزنده را بیان کرده است.

خرید آنلاین از فروشگاه اینترنتی وبگاه انتشارات پرنیان اندیش

وبسایت نشر پرنیان اندیش به عنوان برترین و معتبرترین فروشگاه اینترنتی کتاب و آثار ارزشمند فرهنگی در گستره ی تمدن پارس و فرهنگ پارسی، در زمینه ی تهیه و عرضه کتاب های مختلف فعالیت می کند. کتاب های عرضه شده در وبگاه این مجموعه ی انتشاراتی، از تنوع موضوعی بالایی برخوردار است. به همین دلیل، طیف وسیعی از آثار را متناسب با سطوح متفاوت فرهنگی و علاقه مندی مخاطبان پوشش می دهد. پژوهش های متعدد نشان داده که سهولت دسترسی به کتب مورد نیاز، نقش تعیین کننده ای در افزایش سرانه ی مطالعه دارد. همین موضوع سبب شده تا وبسایت انتشارات پرنیان اندیش علاوه بر عرضه ی نسخه ی چاپی آثار، همچنین کتاب های الکترونیکی را نیز به همراه کتب صوتی به فروش برساند. این کتب به آسانی در انواع دستگاه های الکترونیکی، نظیر گوشی های موبایل تلفن همراه، رایانه های شخصی، لپ تاپ، انواع کتابخوان ها و تبلت، قابل حمل و بهره برداری است.