مقدمه

کتاب های تفسیر المیزان از ارزشمندترین  و معتبرترین کتب تفسیری تاریخ اسلام به شمار می رود که حاوی نکات ارزشمندی از محتوای انسان ساز آیات آسمانی قرآن کریم می باشد. قرآن به عنوان کامل ترین کتاب در اختیار بشر، دربردارنده ی تمامی قوانین الهی است. پیروی از قوانین الهی در راستای دستیابی به رستگاری و خوشبختی در دنیا و آخرت، بر همه ی انسان ها اعم از مسلمان و غیر مسلمان واجب بوده و هرگونه خطا و انحراف از این قوانین، می تواند منجر به سرانجام شوم و دشواری در حیات دنیوی و اخروی انسان شود. با توجه به جامعیت قرآن، بی تردید درک همه ی دستورات و قوانین موجود در آن برای ظرفیت های گوناگون عقلی و فکری انسان ها امکان پذیر نبوده و درک لایه های پنهان در محتوای آیات قرآن را به بهره گیری از منابع تفسیری معتبر نیازمند می سازد.

استفاده از شیوه های تفسیری متفاوت

نگاهی به انواع تفسیر و مباحث مختلف پیرامون آن

با توجه به جامعیت و همه گیر بودن آیات قرآن، همواره علمای بزرگ بسیاری به دنبال درک، تبیین، تفسیر و آموزش آیات آن بوده اند. همین موضوع سبب شده تا زاویه ی نگاه به آیات قرآن در برخی موارد متفاوت باشد. تفاوت های ایجاد شده در تفاسیر آیات قرآن، سبب شده تا انواع مختلفی از شیوه های تفسیری ایجاد شود. در ادامه به معرفی برخی از شیوه ها خواهیم پرداخت. 

تفسیر قرآن به قرآن

زمانی که عالم از خود قرآن برای تفسیر آیات بهره ببرد، این شیوه ی تفسیری قرآن به قرآن نامیده می شود. علمایی که از این شیوه برای درک آیات بهره می برند بر این نکته تاکید دارند که با توجه به جامعیت قرآن، چگونه ممکن است پاسخ سوالات مربوط به آیات، در خود همین قرآن موجود نباشد!؟

تفسیر نقلی

زمانی که مفسر از منابع نقلی چون احادیث پیامبر و امامان استفاده کند، این شیوه ی تفسیری نقلی نامیده می شود. با توجه به آلوده شدن احادیث به روایات جعلی، در این شیوه ی تفسیری نیاز به وجود علم کافی برای تشخیص احادیث معتبر از موارد ساختگی و جعلی، از اهمیت ویژه ای برخوردار است. 

تفسیر اجتهادی

این شیوه با بهره گیری از فهم و تلاش علمی، فقهی و عقلیمفسر یا به عبارتی اجتهاد مفسر قابل انجام می باشد. علامه طباطبایی از این شیوه در کنار شیوه ی قرآن به قرآن جهت تفسیر آیات بهره برده است. علامه ی فقید و وارسته طباطبایی در مورد صحت و اهمیت این شیوه  نوشته است: در قرآن، خدا 300 مرتبه به اهمیت فهم و عقل در درک نشانه های الهی تاکید کرده است. بنابراین، این شیوه، از معتبرترین روش های تفسیر قرآن به شمار می رود.

کتاب تفسیر المیزان جلد 5 

استفاده از کتاب تفسیر المیزان جلد 5 به منظور درک آیات سوره ی مبارکه ی بقره

کتاب تفسیر المیزان جلد 5 حاوی نکات ارزشمندی از آیات 49 تا 88 سوره ی مبارکه ی بقره می باشد. در این آیات، خدای متعال با بیان داستان حضرت موسی (ع)  اهمیت پیروی از دستورات الهی و منحرف نشدن از پرستش ذات خدا را یادآوری می کند. داستان بیان شده از قوم بنی اسرائیل حاوی نکاتی ارزشمند بوده که مطالعه ی آن می تواند در فهم قرآن، حرکت به سوی توحید و رویکرد حقیقی به خداشناسی بسیار اثرگذار باشد. جلد 5 کتاب تفسیر المیزان حاوی نکات ارزشمند از تفسیر این آیات می باشد. این کتاب توسط وبسایت انتشارات پرنیان اندیش منتشر شده است. تفسیر المیزان هم به شکل نسخه ی الکترونیکی و هم در قالب کتاب صوتی، به همراه نسخه ی چاپی از این اثر ارزشمند از طریق وبگاه نشر پرنیان اندیش در دسترس کلیه ی علاقه مندان قرار دارد. 

کلام آخر

با توجه به محدودیت زمان و افزایش سرعت زندگی بشری در دنیای امروز، موضوع سهولت دسترسی به کتاب، بر افزایش علاقه و گرایش افراد به مطالعه اثر قابل توجهی دارد. بنابراین خرید کتاب های الکترونیکی می تواند یکی از راهکارهای اثربخش برای دسترسی و استفاده ی آسان از کتاب ها و منابع و ذخایر ارزشمند فرهنگی جوامع باشد.