مقدمه

رابطه ی مطالعه ی کتاب و مبانی انسان شناسی یکی از دیرینه ترین رابطه هایی است که همواره مورد توجه دانشمندان و ادیبان قرار گرفته است. علت این رابطه ی عمیق در ماهیت کتاب و نگارش نهفته است. نویسندگی و نگارش مطالب مهارتی است که از جان و درون نویسنده ریشه می گیرد. بنابراین، چنانچه نگاهی گذار به زندگی نویسندگان بزرگ تاریخ داشته باشید، می توانید روح پاک انسانی را در زندگی و قلم آن ها مشاهده کنید. البته این موضوع به این معنی نیست که هرکس قلمی برای نگارش دارد، می تواند انسانی فرهیخته باشد. بلکه به این معنی است که تنها افراد آگاه به مبانی انسان شناسی می توانند آثاری را بر جای بگذارند که ریشه در ذات انسان و آفرینش وی دارد.

آگاهی از مبانی انسان شناسی

اثر مطالعه بر آگاهی از مبانی انسان شناسی

شاید در آغاز بهتر باشد تا توضیحات کوتاهی در مورد مبانی انسان شناسی داشته باشیم. از دیدگاه علوم تجربی، انسان به عنوان حیوانی تلقی می شود که نیازهایی مشابه و در برخی موارد کاملا یکسان با سایر جانوران دارد. نحوه ی پاسخ دهی به نیازهای حیوانی همانند سایر موجودات، بسته به محیط پیرامون می تواند متفاوت باشد. یعنی منطقه ی جغرافیایی، اثر قابل توجهی در نیازها و نحوه ی پاسخگویی به آن ها دارد. نکته ی مهم، یکسان بودن نوع نیازها و نوع پاسخگویی به آن ها است. آن چه سبب تفاوت میان انسان با سایر موجودات می شود، اصول انسانی و اخلاقی است که موضوع بحث این مقاله می باشد. نکته ای که باید به آن توجه داشت، این است که همه ی انسان ها به خودی خود از این مبانی آگاهی دارند. اما قرار گرفتن در جریان امور عادی زندگی و افتادن به دام روزمرگی ها سبب فاصله گرفتن انسان از اصول بنیادی آفرینش می شود. مطالعه به عنوان ابزاری قدرتمند، می تواند با یادآوری مستمر مبانی اخلاقی و انسانی، افراد را در مسیر درست زندگی قرار دهد. 

کتاب هایی که پیرامون مبانی انسان شناسی هستند

کتاب هایی که بر پایه ی مبانی انسانی و اخلاقی نگارش شده اند، به طور معمول از اصول یکسانی پیروی می کنند. این اصول در بردارنده ی قوانین اخلاقی و فرهنگی مشخصی است که در همه ی جوامع و قومیت ها یکسان است. برخی از این اصول شامل راست گفتاری، راست کرداری، دوری از حسد و بخل و پایبندی به ارزش های اخلاقی و مردانگی می باشد. یکی از کتب معروف ایرانی که در باب این موضوعات نگارش شده، کتاب هفت اورنگ نوشته ی عبدالرحمن جامی است. جامی در این کتاب با بهره گیری از تکنیک داستان نویسی و خلق شخصیت های مختلف، تلاش کرده تا اصول بنیادی انسانی و اخلاقی را به مخاطبانش یادآوری و به گونه ای آموزش دهد.

آموزه های انسانی در زندگی

خرید آنلاین کتاب از فروشگاه اینترنتی وبگاه انتشارات پرنیان اندیش

یکی از مزیت های ویژه ی جستجو و خرید آنلاین کتاب، صرف کمترین زمان و انرژی برای یافتن کالای مورد نیاز است. نکته ی مهم در این میان، یافتن مرکز فروش و عرضه ی کتب معتبر جهت خرید است. خرید کتاب به دلیل اثر شگرفی که بر زندگی افراد دارد، از اهمیت ویژه ای برخوردار است. وبسایت نشر پرنیان اندیش به عنوان معتبرترین فروشگاه اینترنتی کتاب و محصولات فرهنگی در گستره ی تمدنی ایران بزرگ، تولید و فروش آنلاین کتب ارزشمند با موضوعات متنوع را در دستور کار خود قرار داده است. یکی از ویژگی های قابل توجه این وبسایت، عرضه ی کتاب در قالب نسخه ی چاپی و فیزیکی آثار، در کنار کتاب صوتی و چند رسانه ای، به همراه کتاب الکترونیکی می باشد.