مقدمه

استفاده از کتاب های الکترونیکی به تازگی مورد توجه قرار گرفته است. به طور کلی پیشرفت تکنولوژی آثار قابل توجهی در زندگی انسان ها ایجاد کرده است. می توان گفت مهم ترین هدف تکنولوژی سهولت دسترسی افراد به امکانات است. به عنوان یک مورد مشابه شاید به همین علت باشد که در دنیای امروز استفاده از غذاهای فست فود بسیار مورد توجه است. بسیاری از ما به دلیل کمبود زمان و درگیری های مختلف همواره تمایل داریم تا از امکانات آسان و در دسترس استفاده کنیم. استفاده از کتب الکترونیکی نیز از همین امکانات در دسترس و آسان است که می تواند مزایا و معایب خاص به خود را داشته باشد. در این مقاله نقد و بررسی آن خواهیم پرداخت. 

بسیاری از ما به دلیل کمبود زمان و درگیری های مختلف همواره تمایل داریم تا از امکانات آسان و در دسترس استفاده کنیم.

کتاب های الکترونیکی 

کتاب الکترونیکی چیست؟

کتاب الکترونیکی، کتابی است که دارای فرمت نرم افزاری بوده و به راحتی در دستگاه الکترونیکی مثل کامپیوتر، لپ تاپ و تبلت قابل استفاده است. فرمت رایج آن ها EPUB  بوده و به راحتی در سیستم عامل های ویندوز قابل استفاده می باشد. البته فرمت  پی دی اف نیز برای آن ها قابل استفاده می باشد. توجه به این نکته ضروری است که با وجود الکترونیکی بودن آن ها، امکان تغییر در آن ها وجود ندارد. بنابراین کتب الکترونیکی نباید دارای فرمت های ورد و یا پاورپوینت باشند؛ چرا که مشخصه ی یک کتاب چه به صورت الکترونیکی و چه غیر الکترونیکی این است که بدون اجازه نویسنده نباید تغییری در آن ها صورت بگیرد. 

مزایای استفاده از کتاب های الکترونیکی 

با توجه به شرایط فرهنگی و اجتماعی اکثر افراد به ویژه در شهرهای بزرگ فرصت چندانی برای مطالعه ندارند. همین موضوع سبب شده افراد به دنبال راهکارهایی باشند که در زمان کوتاه بتوانند هر چند اندک از مطالعه بهره‌­مند شوند. در ادامه به مزایای استفاده از این نوع کتب اشاره خواهیم کرد. 

1- مزیت نخست که شاید بسیار مورد توجه باشد قابلیت جابجایی آسان آنها است. شما به راحتی در موبایل خود می توانید انبوهی از کتب با موضوعات مختلف را داشته باشید و هر زمان که اراده کنید، می توانید مطالعه کنید.

2- مزیت دوم قابلیت دسترسی آسان به آنها می باشد. شما با اتصال به اینترنت می توانید، هر نوع موضوعی را به راحتی دانلود و مطالعه کنید. 

3- مزیت آخر که شاید برای افرادی که در خانه های کوچک کلان شهرها زندگی می کنند، بیشتر مورد توجه باشد. این است که داشتن این نوع کتب نیاز به هیچ کتابخانه ای ندارد. شما در حافظه ای گوشی و یا لپ تاپ خود می توانید یک کتابخانه کوچک یا بزرگ داشته باشید.

با توجه به درگیری های دنیای امروز و استرس و اضطراب ناشی از آن یکی از موثرترین راهکارها دوری از تکنولوژی و کسب آرامش از ابزارهایی چون کتاب است.

معایب استفاده از کتاب های الکترونیکی 

معایب استفاده از کتاب های الکترونیکی 

اگر بخواهیم در مورد معایب این کتب صحبت کنیم شاید بد نباشد در همین ابتدا از خود سوال کنیم که ما در مطالعه به دنبال چه هستیم؟ 

با توجه به درگیری های دنیای امروز و استرس و اضطراب ناشی از آن یکی از موثرترین راهکارها دوری از تکنولوژی و کسب آرامش از ابزارهایی چون کتاب است. شاید بهتر باشد که در زمینه مطالعه کمتر به دنبال راهکارهای سریع و در دسترس باشیم. اگر قرار است داستان و یا رمانی را بخوانیم، بهتر است با قرار گرفتن در یک فضای آرامش بخش و گرفتن کتاب در دست، همچون یک داستان سرا، قصه را برای خود تعریف کنیم. یادمان باشد که استفاده از ابزارهای نوین تکنولوژی پاسخگوی همه نیازهای ما نیست. به هر حال، مطالعه اعم از آثار چاپی و یا الکترونیکی سبب رشد و ارتقای شخصیتی انسان می شود.


بازدید کننده محترم؛ لطفاً به لیست 50 وب سایت پربازدید در شبکه جهانی وب نگاهی بیندازید:

YouTube, Facebook, google, translate, gmail, weather, amazon, Instagram, cricbuzz, Hotmail, wordle, satta king, twitter, yahoo, yandex, sarkari result, Netflix, google maps, yahoo mail, roblox, whatsapp, NBA, BBC news, outlook, pinterest, flipkart, eBay, omegle, live score, tiktok, canva, ipl, premier league, hava durumu, ibomma, walmart, twitch, ikea, shein, linkedin, home depot, e devlet, lottery, snaptik, cricket, serie a, nfl, spotify, fox news, amazon prime;

هیچ وب سایت مرتبط با انتشار کتاب یا مدیریت پروژه در این لیست وجود ندارد. ما سخت تلاش می کنیم تا این مسائل مهم را به کانون تمرکز جوامع برسانیم. لطفا ما را از طریق رسانه های اجتماعی معرفی کنید، وبگاه ما را با دیگران به اشتراک بگذارید و به ما کمک کنید تا دنیای خود را به مکانی بهتر برای زندگی تبدیل کنیم؛ با احترام.