چرا باید کتاب تفسیر المیزان (جلد ۱ - سوره ی حمد) را مطالعه کنم؟

اگر برای فهم معنای واژه ی تفسیر به لغت نامه ی دهخدا مراجعه کرده باشید، خواهید دید در مورد این واژه چنین بیان شده که تفسیر، مطلبی است که معنی را روشن و آشکار بیان می کند. شاید این سوال برای بسیاری مطرح شود که چرا برخی کتب نیازمند آشکارسازی معنا بوده و انسان می بایست کتاب های دیگری را جهت فهم بهتر مطالب آن ها مطالعه نماید؟ 

پاسخ در ویژگی جامع بودن این نوع کتب می باشد. برای همین منظور به آن ها کتاب های مرجع گفته می شود. مهم ترین خصوصیت این دسته از کتاب ها این است که نوع طرح موضوعات به گونه ای است که تمامی انسان ها با هر سطح از فهم و دانش را پوشش می دهد.

آیات نورانی قرآن و تفسیر ارزشمند از آن

چرا کتاب قرآن نیازمند تفسیر است؟

به طور کلی کتاب های دینی در دسته ی کتب مرجع قرار می گیرد. علت اصلی این موضوع بیان مطالب و موضوعات متعدد با بیانی متفاوت در آن ها است. با توجه به این که قرآن کامل ترین کتاب دینی است که از طرف خدا برای راهنمایی تمامی انسان ها فرستاده شده، اصلی ترین کتاب مرجع به شمار می رود. همان گونه که در مطالب پیشین اشاره شد، کتاب های مرجع نیازمند تفسیر هستند. بیان واضح و روشن مطالب آن ها علاوه بر این که علاقه ی خواننده را به مطالعه ی آن ها افزایش می دهد، همچنین از درک و فهم خطا و برداشت اشتباه از آن ها جلوگیری می کند. ارزشمند بودن مطالب موجود در قرآن و محتوای غیرقابل قیمت گذاری که در آن طرح گردیده، از سوی دیگر نیاز همه ی انسان ها برای دریافت راهنمایی ها و هدایت آن جهت رشد و پیشرفت در زندگی شخصی و عرصه ی اجتماعی، مطالعه در این زمینه را با بهره گیری از آثار مرتبط ضروری می سازد. استفاده از کتاب های تکمیلی تفسیر نظیر تفسیر المیزان که به باور بسیاری از اسلام شناسان، معتبرترین تفسیر موجود از قرآن کریم در کل تاریخ اسلام به شمار می رود، در همین راستا از جمله موارد بنیادی و ضرورتی غیرقابل انکار شناخته می شود.

کتاب تفسیر المیزان

استفاده از کتاب تفسیر المیزان برای درک عمیق قرآن

تفسیر المیزان نوشته ی علامه سید محمد طباطبایی است. علامه طباطبایی در دوران تحصیل و زندگی خود توانست در علوم متعددی چون ادبیات عرب، علوم نقلی، فقه و اصول به سطح شناخت و درک بسیار بالایی نسبت به علوم زمانه دست یابد و به بهره برداری از گنجینه ی معارف و دانش علمای پیش از خود توفیق حاصل کند. تسلط کامل و چند وجهی وی بر این دانش ها سبب شد تا ضمن دستیابی به شیوه ی درست نگرش به قرآن کریم، توانایی و استادی لازم را جهت درک عمیق و صحیح از آیات قرآن کسب کرده و به بیان تفسیر ذی قیمتی از این کتاب آسمانی بپردازد. مجموعه ی کتاب های تفسیر المیزان اثر ارزشمند علامه طباطبایی اکنون به کوشش انتشارات پرنیان اندیش با ویرایش و شرح و توضیح کامل و تازه ای در اختیار خوانندگان و علاقه مندان به مباحث قرآنی قرار گرفته است. جلد یک این کتاب تلاش دارد تا به بیان روشن معنای ارزشمند و مفاهیم انسان ساز سوره ی حمد بپردازد. سوره ی مبارکه ی حمد علی رغم کوتاهی آیات موجود در آن، چکیده و عصاره ی فضائل قرآن کریم دانسته شده و دارای بار معنایی بسیار گران بهایی می باشد. بی تردید درک معنای موجود در آیات این سوره، علاوه بر اثرگذاری بی نهایت فراوان بر روح و روان انسان، همچنین اشتیاق وی را برای ادای فریضه ی انسان ساز نماز که سرچشمه ی آرامش و خوشبختی است، افزایش خواهد داد. این کتاب 106 صفحه ای توسط وبگاه نشر پرنیان اندیش به صورت کتاب الکترونیکی منتشر شده و در کنار نسخه ی الکترونیکی، همچنین نسخه ی فیزیکی و چاپی آن نیز به فروش می رسد.

کلام آخر

کتابخوانی یا مطالعه یکی از مهم ترین نیازهای انسان امروزی به شمار می رود. همه ی انسان ها به لحاظ شرایط فرهنگی محیط زندگی و اجتماع خود، نیازهای روحی و روانی متعددی داشته و نیازمند بهره گیری از راهکارهایی صحیح و سر راست جهت برطرف نمودن نیازهای حیاتی جسمیو روحی شان هستند. در بسیاری از موارد عدم دسترسی آسان به محتواهای ارزشمند سبب می شود تا افراد علاقه ای به مطالعه نداشته باشند. به تازگی استفاده از کتاب های الکترونیکی در کنار کتاب های صوتی، همراه با مطالعه ی نسخه ی چاپی کتاب ها رونق بیشتری یافته که دلیل این امر، سهولت دسترسی و بهره برداری آسان از آن ها در شرایط محیطی گوناگون است. این نوع کتاب ها به آسانی در گوشی های تلفن همراه، تبلت، کتابخوان ها، رایانه های شخصی و لپ تاپ، قابل حمل و نقل و بهره برداری می باشد.

بازدید کننده محترم؛ لطفاً به لیست 50 وب سایت پربازدید در شبکه جهانی وب نگاهی بیندازید:

YouTube, Facebook, google, translate, gmail, weather, amazon, Instagram, cricbuzz, Hotmail, wordle, satta king, twitter, yahoo, yandex, sarkari result, Netflix, google maps, yahoo mail, roblox, whatsapp, NBA, BBC news, outlook, pinterest, flipkart, eBay, omegle, live score, tiktok, canva, ipl, premier league, hava durumu, ibomma, walmart, twitch, ikea, shein, linkedin, home depot, e devlet, lottery, snaptik, cricket, serie a, nfl, spotify, fox news, amazon prime;

هیچ وب سایت مرتبط با انتشار کتاب یا مدیریت پروژه در این لیست وجود ندارد. ما سخت تلاش می کنیم تا این مسائل مهم را به کانون تمرکز جوامع برسانیم. لطفا ما را از طریق رسانه های اجتماعی معرفی کنید، وبگاه ما را با دیگران به اشتراک بگذارید و به ما کمک کنید تا دنیای خود را به مکانی بهتر برای زندگی تبدیل کنیم؛ با احترام.