مقدمه

کتاب به عنوان یکی از مهم ترین عوامل در راستای یاری رساندن به کودکان و نوجوانان در مسیر رشد و تحصیل، دارای نقشی بسیار مثبت است. یکی از مهم ترین وظایف والدین و مدارس، کمک به رشد و تربیت کودک در مسیری است که منجر به ارتقای ظرفیت های فردی و اجتماعی او شود. یکی از دیدگاه های اشتباهی که سبب سرکوب استعدادهای ذاتی کودک می شود، هدف گذاری برای یادگیری موضوعی است؛ یعنی استفاده از رفتارهای کنترل محوری که هدف آن، تنها ارتقای تحصیلی شخص باشد. این گونه روش ها نه تنها موجب پیشرفت در دانش آموز نخواهد شد، بلکه آثار منفی قابل توجهی نیز در رشد اجتماعی کودک خواهد داشت. بنابراین، یکی از نگرانی های جدی پژوهشگران این حوزه، استفاده از شیوه هایی است که همزمان با افزایش اطلاعات کودک، آسیبی هم به فرآیند شکل گیری شخصیت او وارد ننماید.

ارتباط اثربخش معلم و کودک

استفاده از شیوه های یادگیری کارآمد

استفاده از شیوه های آموزشی که در کنار افزایش علم کودک، سبب شکل گیری روابط و رفتارهای مثبت شود، نقش مهمی در موفقیت کودک در آینده خواهد داشت. نکته ی مهمی که باید به آن توجه داشت، این است که یادگیری مهارت های اجتماعی، عاطفی و شناختی، سبب می شود تا آسیب های ناشی از استرس و ضربه در دوران کودکی و نوجوانی باعث ایجاد تخریب های روحی و روانی شخص نشود. در ادامه، به بیان تکنیک های اثربخش در یادگیری کودک خواهیم پرداخت:

توجه به روحیه  و ویژگی های شخصیتی دانش آموزان

یکی از تکنیک های آموزشی که از اهمیت ویژه ای برخوردار است، شناخت روحیه و ویژگی های شخصیتی دانش آموزان توسط معلم است. برخی کودکان به خاطر برخورداری از روحیه ای آسیب پذیر، نیازمند شیوه ی آموزشی متفاوتی هستند. استفاده از روش های مقایسه محور، به هیچ وجه نمی تواند راهکار درستی برای تشویق دانش آموز باشد. قرار گرفتن کودک در محیط های رقابتی، سبب کاهش علاقه ی وی نسبت به انجام کارهای گروهی خواهد شد.

توجه به روحیات دانش آموزان

ایجاد فرصت یادگیری در محیط خارج از مدرسه

ایجاد ارتباط با محیط پیرامون می تواند بر افزایش قدرت یادگیری دانش آموزان اثرگذار باشد. بدون شک، وجود تصویر ذهنی محسوس از محیط پیرامون می تواند علاقه ی کودک را به کتاب و حضور اثربخش در فرآیند یادگیری افزایش دهد. برخی از کودکان به دلیل برخورداری از هوش هیجانی بالاتر، نیاز بیشتری به برقرار ارتباط با اجتماع دارند.

وجود ارتباط در ساعت های خارج از مدرسه

یکی از نکاتی که سبب افزایش علاقه ی کودک به فرآیند آموزش خواهد شد، احساس یگانگی او با محیط مدرسه است. دانش آموزش نباید احساس کند محیط مدرسه، فضایی جدا از خانواده و جامعه است. به همین دلیل، وجود ارتباط میان دانش آموز و معلم در ساعت خارج از مدرسه نیز می بایست به شکل مستمر برقرار باشد. 

خرید آنلاین کتاب از فروشگاه اینترنتی نشر پرنیان اندیش

با توجه به مطالب گفته شده ی پیشین، وجود آموزش، پیش و بیش از آن که برای کودک ضروری باشد، برای والدین و اولیای مدارس ضروری است. چرا که والدین و مدارس با انتخاب شیوه های صحیح آموزشی، می توانند زمینه ساز موفقیت یا شکست کودکان شوند. استفاده از کتاب های مناسب آموزشی، راهکاری اثربخش در این راستا به شمار می رود. به همین منظور، وبسایت انتشارات پرنیان اندیش اقدام به تهیه و عرضه ی کتاب های آموزشی مختلفی در زمینه ی آموزش و رشد کودکان نموده است. کتب موجود در فروشگاه اینترنتی وبگاه انتشارات پرنیان اندیش که برای خرید آنلاین در اختیار علاقه مندان قرار دارد، به صورت نسخه ی چاپی و فیزیکی، انواع کتاب الکترونیکی، همچنین کتاب صوتی و محصولات چندرسانه ای قابل دریافت و استفاده می باشد.

بازدید کننده محترم؛ لطفاً به لیست 50 وب سایت پربازدید در شبکه جهانی وب نگاهی بیندازید:

YouTube, Facebook, google, translate, gmail, weather, amazon, Instagram, cricbuzz, Hotmail, wordle, satta king, twitter, yahoo, yandex, sarkari result, Netflix, google maps, yahoo mail, roblox, whatsapp, NBA, BBC news, outlook, pinterest, flipkart, eBay, omegle, live score, tiktok, canva, ipl, premier league, hava durumu, ibomma, walmart, twitch, ikea, shein, linkedin, home depot, e devlet, lottery, snaptik, cricket, serie a, nfl, spotify, fox news, amazon prime;

هیچ وب سایت مرتبط با انتشار کتاب یا مدیریت پروژه در این لیست وجود ندارد. ما سخت تلاش می کنیم تا این مسائل مهم را به کانون تمرکز جوامع برسانیم. لطفا ما را از طریق رسانه های اجتماعی معرفی کنید، وبگاه ما را با دیگران به اشتراک بگذارید و به ما کمک کنید تا دنیای خود را به مکانی بهتر برای زندگی تبدیل کنیم؛ با احترام.