مفهوم انتشار چیست؟

احتمالا مفهوم انتشار برای شما هم آشنا باشد، لذا به طور کلی می توان بیان کرد که انتشار همان چاپ و منتشر کردن اثر نویسنده است و توسط یک مجموعه یا موسسه ای که انتشارات خوانده می‌شود، انجام می گیرد.

سیر انتشار کتاب

مراحل نشر کتاب توسط انتشارات، تنها منحصر به انتشار کتاب نیست بلکه خدمات چاپخانه و روند تولید از آغاز تا هنگامی‌که اثر مربوطه چاپ شده و به فروش می رسد، در کنار امور مربوط به نویسنده ی کتاب نیز در زمره ی آن قرار می گیرد.

تا مدتی پیش، نویسندگان این امکان را داشتند که با استفاده از حق ناشر-مولف، بدون نياز به ناشر و چاپخانه، کتاب های خود را انتشار داده و چاپ کنند. اما از زمانی‌که این امکان توسط وزارت ارشاد لغو شد، چاپ کتاب مستلزم تلاش انتشارات یا به اصطلاح همان ناشر می‌باشد.

مراحل نشر کتاب توسط انتشارات، تنها منحصر به انتشار کتاب نیست!

انتشار کتاب، کاری درخشان

انتشار، از گذشته تاکنون

تا پیش از این، چاپ تنها به شیوه ی سنتی محدود می شد. یعنی چاپ روزنامه و مجله و سایرین صرفا به صورت چاپ بر روی کاغذ انجام می گرفت و در اختیار عموم قرار داده می شد. اما همزمان با توسعه روز‌افزون تکنولوژی، دانش فنی و رخنه اینترنت در زندگی روزمره اکثریت عموم، انتشارات از محدودیت به چاپ کاغذی فراتر رفته و در عرصه نشر الکترونیک قدم نهاده است. پیرو همین موضوع، نشر کتاب به صورت مجازی و صوتی گسترش یافته است.

حوزه های متفاوت برای نشر کتاب

انتشار را می توان یک تیر و دو نشان نامید! چرا که به موجب این روش هم نوعی رونق فرهنگی جریان می پذیرد و هم نوعی درآمدزایی و کسب درآمد انجام می شود.

 اکثر ناشران در یک حیطه خاص، اعم از درسی، پزشکی و سلامت، روانشناسی، و … به نشر می پردازند. به عبارتی، تنها کتاب ها یا مجلات یا دیگر مطالبی را که مختص به موضوع مربوطه باشند را نشر می دهند. این درحالیست که، برخی  انتشارات در تمامی زمینه ها به نشر کتاب، روزنامه، مجله و … می پردازند و خود را به یک زمینه موضوعی محدود نکرده اند.

 اکثر ناشران در یک حیطه خاص، اعم از درسی، پزشکی و سلامت، روانشناسی، و … به نشر می پردازند.

انتشار کتاب و نشریه

سیر مراحل چاپ کتاب در نشریه

 1. ارائه نسخه ای از محتوا: ابتدا نویسنده نسخه ای از کتاب را چه به صورت تایپ شده و چه به صورت دست نویس، در اختیار ناشر قرار می دهد.
 2.  بررسی محتوا توسط ناشران: مسئولین ذیربط در ناشر، کتاب را از جنبه های مختلف مورد بررسی قرار می دهند که در اینجا به چند مورد از این مواضع اشاره می کنیم:
 3. سوابق قبلی انتشار اثر؛ لذا ابتدا در این مورد استعلام گرفته و جویا شوند.
 4. کتاب مورد نظر باید از نظر رعایت دستور زبان و نکات نگارشی کاملا استاندارد بوده و معیارهای ادبی انتشارات را رعایت کرده باشد. جملات باید رسا و شیوا بوده و از نامفهومی و گنگی جملات پرهیز شود. بنابراین، قبل از چاپ، کتاب را از منظر رعایت این نکات مهم، مورد بررسی قرار می دهند. 
 5. گاهی بعضی تالیفات از نظر نگارشی دستخوش ضعف فراوانی هستند، تا حدی که قابلیت ویرایش را ندارند. لذا این نوع از تالیف ها نیاز به نگارش مجدد دارند. ناشران، کتاب را از حیث داشتن یا نداشتن ظرفيت ویرایش بررسی می کنند.
 6. آماده سازی: پس از مطالعه و بازبینی نکات فوق و تایید جوانب مختلف محتوا، کتاب به مرتبه آماده سازی ارتقا می یابد.

آماده سازی شامل نمونه خوانی، طراحی صفحات، ویراستاری و طراحی جلد می شود.

گاهی بعضی تالیفات از نظر نگارشی دستخوش ضعف فراوانی هستند.

کتاب دوست انسان از دیرباز

 1. دریافت مجوزها: در این مرحله مجوزهای مربوطه‌ برای چاپ کتاب اخذ می شوند. این مجوزها شامل مواردی از قبیل مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، فیپا و شابک هستند.
 2. ارسال به چاپخانه: پس از آنکه مجوزهای لازم برای چاپ کتاب دریافت شد، کتاب برای صحافی و چاپ روانه چاپخانه می شود.
 3. اعلام  وصول: اعلام وصول عبارت است از ارسال چند نسخه از کتاب تازه به چاپ رسیده، به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سایر مراجع قانونی ذی ربط.
 4. عرضه به بازار: کتاب با بازار عرضه می گردد.

چرا نشر پدید آمد؟

پیدایش نشر به اختراع خط و نوشتن بر می گردد. حفظ و انتقال پیغام ها در زمان های مختلف با استفاده از این پدیده صورت می گیرد. ابداع نشر و چاپ، محدودیت هایی را که ارتباط شفاهی داشت بر طرف نمود. این محدودیت ها باعث می شدند افراد تنها به صورت حضوری بتوانند با یکدیگر ارتباط داشته باشند و امکان ارسال پیام از نسلی به نسل دیگر میسر نبود، اما نشر و چاپ این محدودیت ها را درهم شکست. به گونه ای که افراد می توانند در سرتاسر جهان پیام های یکدیگر را دریافت نمایند.

درباره ناشران و زمینه های فعالیت آنان بیشتر بدانیم

ناشران نیز انواع متفاوتی دارند و براساس عوامل متعدد از قبیل نوع کتابی که قرار است به چاپ برسد، ساختار و ساز و برگ ها، هدف و سرمايه به چند دسته تقسیم می شوند. در ادامه درباره انواع ناشر توضیحاتی را آورده ایم.

 1. مبتکر و منتظر: ناشر مبتکر، براساس ابتکاری که از قبل تکوین یافته است‌، یک الگو و پروژه را برنامه ریزی ‌کرده و مطابق با آن، به سراغ خالق اثر می روند. این درحالیست که، یک ناشر منتظر، آثاری را که با او پیشنهاد شده بررسی نموده و از آن میان یکی را بر می گزيند.

ناشر منتظر، آثاری را که با او پیشنهاد شده بررسی نموده و از آن میان یکی را بر می گزيند.

انتشار کتاب و دنیای جدید

 1. عمومی و تخصصی: ناشر عمومی برای عامه مردم و درباره موضوعات ‌گوناگون و در تمامی حوزه ها می نویسد اما ناشر تخصصی تنها به یک حوزه خاص اکتفا کرده و به فعالیت و انتشار در همان حیطه می پردازد.
 2.  منسوب به دولت و دولتی: بیش از ۵۰٪ از سرمایه به دست آمده توسط ناشران دولتی، منتسب به دولت است. درصورتیکه، کمتر از ۵۰٪ از سرمایه ناشران وابسته به دولت، منسوب به دولت است.
 3. انتفاعی و غیر انتفاعی: ناشران انتفاعی به سازمان خاصی وابسته هستند و بالعکس، ناشران غیر انتفاعی، وابستگی نداشته و به دنبال دستیابی به سود در چرخه ی اقتصادی تعریف شده ی کسب و کار خود هستند.
 4.  آموزشی: این دسته از ناشران، کتاب های درسی و دانشگاهی را انتشار می دهند.
 5. تجدید چاپی ها: ناشران کتاب های تجدید چاپ، کتاب هایی را چاپ می کنند که قبلا چاپ شده اند و جزء آثار ماندگار فرهنگ جامعه هستند.
 6. گروه همکار: ناشران همکار دسته ای هستند که با همکاری یکدیگر و به صورت جمعی برای انتشار کتاب سرمايه گذاری می کنند.  این همکاری می تواند شامل شراکت چند ناشر و یا شراکت ناشر و آفریننده اثر باشد.


بازدید کننده محترم؛ لطفاً به لیست 50 وب سایت پربازدید در شبکه جهانی وب نگاهی بیندازید:

YouTube, Facebook, google, translate, gmail, weather, amazon, Instagram, cricbuzz, Hotmail, wordle, satta king, twitter, yahoo, yandex, sarkari result, Netflix, google maps, yahoo mail, roblox, whatsapp, NBA, BBC news, outlook, pinterest, flipkart, eBay, omegle, live score, tiktok, canva, ipl, premier league, hava durumu, ibomma, walmart, twitch, ikea, shein, linkedin, home depot, e devlet, lottery, snaptik, cricket, serie a, nfl, spotify, fox news, amazon prime;

هیچ وب سایت مرتبط با انتشار کتاب یا مدیریت پروژه در این لیست وجود ندارد. ما سخت تلاش می کنیم تا این مسائل مهم را به کانون تمرکز جوامع برسانیم. لطفا ما را از طریق رسانه های اجتماعی معرفی کنید، وبگاه ما را با دیگران به اشتراک بگذارید و به ما کمک کنید تا دنیای خود را به مکانی بهتر برای زندگی تبدیل کنیم؛ با احترام.