مقدمه

مجموعه ی کتب تفسیر المیزان از جمله منابع تفسیری ارزشمند و بسیار معتبر به شمار می رود که در میان اهل سنت و شیعیان از اعتبار بسیار بالایی برخوردار است. کتاب های تفسیر المیزان به قلم علامه سید محمد حسین طباطبایی نگارش شده است. علامه طباطبایی به سبب تولد و رشد در خانواده ای مذهبی، از دوران کودکی تحت تعلیم علوم دینی بوده است. تحصیل در علوم فقهی و ادبیات عرب سبب افزایش علم ایشان در زمینه ی درک صحیح آیات قرآن شد. به همین سبب، کتاب های تفسیری نگارش شده توسط این عالم دینی، علاوه بر این که دارای نکات ارزشمندی است، همچنین با بیانی روان و ساده ارائه شده است.

تفسیر آیات قرآن

آیا تفسیر، علم است؟

جالب است بدانید که واژه ی تفسیر 54 بار در قرآن به کار رفته است. خدا با علم کامل به نیازهای انسان، همواره با آشکارترین پیام ها به انسان تذکر داده و ذات انسانی و آفرینش را به او یادآوری کرده است. با توجه به تکرار واژه ی تفسیر در آیات قرآن، عالمان دینی بر اهمیت آن در بیان نکات و نشانه های آیات قرآن تاکید دارند. اما یکی از سوالات رایج در این زمینه، علم بودن یا علم نبودن تفسیر است.

پیش از پاسخ به این سوال شاید بهتر باشد در مورد واژه ی علم توضیحات کوتاهی ارائه نماییم. علم مجموعه ای از اصول و یافته ها می باشد که از قواعد مشخصی مبتنی بر تکرار تجربه ها پیروی می کند. بر همین اساس، برخی از علمای دینی تفسیر را علم دانسته و تأکید دارند که هر مفسری می بایست از قوانین مشخصی برای درک آیات قرآن استفاده کند. در نقطه ی مقابل، برخی عالمان دینی بر حس شهود برای بیان تفسیر آیات قرآن تأکید دارند و تفسیر را بالاتر از قواعد علمی می دانند. صرف نظر از بعد علمی یا غیر علمی بودن تفسیر، آن چه که بسیار مهم به نظر می رسد، تفسیر آیات قرآن به دست فردی آگاه به علوم فقهی و دینی می باشد. بی تردید برای درک عمیق آیات قرآن، وجود هر دو مشخصه ی علم و شهود در کنار یکدیگر خواهد بود.

کتاب تفسیر المیزان جلد 4

استفاده از کتاب تفسیر المیزان برای درک آیات سوره ی مبارکه ی بقره

جلد 4 کتاب تفسیر المیزانحاوی نکات تفسیری مهمی پیرامون آیات 35 تا 48 سوره ی مبارکه ی بقره می باشد. در این آیات خدا با ذکر داستانی از آفرینش انسان و وجود آدم و همسرش، اهمیت فرمانبرداری از دستورات الهی را با زبانی قابل فهم بیان می کند. همچنین در این آیات خدا اهمیت دوری از کفر و شرک و استمرار پرستش ذاتش را یادآوری کرده و هشدار می دهد که پیروان شیطان در آتشی شعله ور خواهند سوخت. 

علامه طباطبایی در کتاب تفسیر المیزان نکات نهفته در این آیات را که می تواند سرلوحه ی زندگی هر انسانی باشد بیان می کند. نباید فراموش کرد که قوانین خدا یا همان مشیت های الهی، همواره ثابت و پابرجا بوده و پیروی از آن تنها راه سعادت همه ی انسان ها به شمار می رود. کتاب تفسیر المیزان توسط وبسایت انتشارات پرنیان اندیش عرضه می شود. این اثر در قالب کتاب الکترونیکی به همراه کتاب صوتی در کنار نسخه ی چاپی اثر، توسط وبگاه نشر پرنیان اندیش در دسترس علاقه مندان قرار دارد. کتاب های الکترونیکی به آسانی توسط گوشی های تلفن همراه، دستگاه های کتابخوان، تبلت، رایانه های شخصی و لپ تاپ قابل استفاده است.